در این مقاله طریقه ساخت کابل مخصوص برای برقراری ارتباط بین دو کامپیوتر را بصورت مستقیم یاد میگیریم و در مرحله بعدی به تنظیم های بین دو سیستم می پردازیم. البته مرحله ساخت کابل ضروری نیست چون براحتی می توان آنرا سفارش داد ولی دانستن آن برای کسانی که می خواهند همه کار را خودشان انجام دهند بد نیست .

طریقه ساختن کابل "کراس اور"

برای اتصال دو رایانه به صورت مستقیم نیاز به کابل شبکه ای داریم که معمولاً با نام "کراس اور" شناخته می شود و اگر بخواهید آنرا سفارش دهید با نام "کراس" هم منظور را می رسانید و با این کابل می توان توسط کارت شبکه های دو سیستم مستقیم آنها را به هم وصل کرد ولی اگر از کابل های کلاس آ بهره ببریم نیاز به سوئیچ خواهیم داشت که خرج کار را بالا می برد .برای ساخت سر اول کابل باید رنگ های سیم ها را به صورت زیر مرتب کنیم و سپس به سوکت(RG45) متصل نماییم :

از چپ به راست : سفید نارنجی- نارنجی- سفیدسبز- آبی-سفید آبی – سبز- سفید قهوه ای – قهوه ای

وسر دیگر کابل را هم مجدداً ازچپ به راست به صورت زیر چینش می کنیم و به سوکت متصل می نماییم:

سفید سبز- سبز- سفید نارنجی – آبی – سفید آبی – نارنجی – سفید قهوه ای – قهوه ای . اکنون کابل شما آماده است و یک سر آن را به کامپیوتر اول (سرور) و سر دیگر آنرا به کامپیوتر دوم متصل می کنیم و جهت تنظیمات نرم افزاری مراحل زیر را در ویندوز طی میکنیم :

وارد My Network Places شده و سپس در منوی سمت چپ روی View Network Connections کلیک کنید و بعد از آن روی کانکشن لن خود راست کلیک کرده و گزینه پراپرتیس را انتخاب کنید و در سربرگ پیش فرض یعنی جنرال روی گزینه Internet Protocol(TCP/IP) دو بار کلیک می کنیم و تنظیمات را به صورت زیر اعمال می کنیم :

IP address : 192.168.0.1

Subnet mask : 255.255.255.0

و در قسمت Preferred DNS Server : 192.9.9.3 را وارد می کنیم این آی پی آدرسها را برای رایانه اصلی یا همان سرور خانگی خود اعمال می کنیم . اکنون سراغ رایانه دیگر می رویم و مراحل بالا را تکرار می کنیم با این تفاوت که تنظیمات رایانه دوم عدد آخر آی پی آدرس را 2 وارد کرده و در قسمت Preferred DNS Server : آی پی آدرس رایانه اول را وارد می کنیم . اکنون اتصال بین دو رایانه را با یک کابل به صورت مستقیم برقرار است . برای اطمینان کار دو سیستم را یک بار ریست نمایید .

اشتراک اینترنت

رایانه اصلی را مانند همیشه به اینترنت متصل نمایید ، بعد از وصل شدن رایانه به اینترنت روی کانکشن خود راست کلبک کنبد سپس گزینه پراپرتیس را انتخاب نمایید و در سر برگ ادونس تیک گزینه Allow Other Network را علامت میزنیم و دو تیک دیگر را برمی داریم چون گزینه دوم می گوید اگر اینترنت قطع شد کلاینت به سرور دسترسی داشته باشد و تیک سوم می گوید اگر اینترنت قطع شد کلاینت بتواند به اینترنت دسترسی داشته باشد