تجهیزات لازم برای شبكه كردن :

1- کارت شبکه ( NIC ) که مخفف Network Interface Card میباشد. كارت واسط شبكه كه روی كامپیوتر قرار می‌گیرد

2- رسانه انتقال که مخفف Transmission Medium میباشد.

3- سیستم عامل شبکه NOS که مخفف Networkoperating System میباشد.

4- كابل برای متصل كردن تمامی كامپیوترهای شبكه مقدار و نوع كابل بستگی به توپولوژی شبكه دارد.

5- یك هاب یا سویچ در صورت انتخاب توپولوژی ستاره ای

مودم چیست؟كار مودم تبدیل علائم كامپیوتری به سیگنال‌های تلفنی وبالعكس می‌باشد.

اتصال به اینترنت بوسیله خط تلفن :ملزومات - یك دستگاه كامپیوتر- خط تلفن- مودم- نرم افزارهای ارتباطی مربوطه- اشتراك اینترنت

اتصال به اینترنت از طریق شبكه محلی:ملزومات-دستگاه كامپیوتر متصل به شبكه-اشتراك اینترنت

كار كردن با اینترنت:ملزومات نرم افزاری: نسخه ای ازWindows- نرم افزار مرورگر وب (Web Browser)

از این نرم افزار برای دسترسی به صفحات وب جهانی استفاده می شود.لازم است برای دسترسی به اینترنت پارامترهای مربوطه را در این نرم افزارتنظیم نمایید.

برقراری ارتباط با اینترنت برای دسترسی‌به اینترنت با كلیك كردن بر روی آیكون كه مربوط به اینترنت اكسپلورر می‌باشد منوی مربوط ظاهر می‌شود.

Repeater : برای تقویت سیگنالهای ارتباطی بكار می‌رودو منجر به افزایش سیگنال طول كابلها می‌شود

هابها : هابها ، دستگاهای ساده ای می باشند که جهت اتصال گروهی از کاربران به یک شبکه محلی به کار می روند . هابها ، کلیه بسته داده های دریافتی برروی یک درگاه از ایستگاه کاری را به کلیه پورتهای دیگر انتقال می دهند .

چند نمونه از هابها عبارتند از : سریهای Cisco Micro Hub و سریهای Cisco Fast Hub .

HUB: اتصال كامپیوترهای مختلف را به یكدیگر ممكن می‌سازد .

سویچ : نقطه مرکزی است که همه PC های شبکه به آن وصل می شوند، و ترافیک شبکه از آن عبور می کند. سوئیچ بسیار شبیه به هاب است. سوئیچ نیز چند درگاه RJ-۴۵ دارد وترافیک روی شبکه را هدایت می کند. اختلاف اصلی بین این دو در شیوه اداره پهنای باند شبکه است. هاب ها پهنای باند را به طور اشتراکی به کار می برند. به عنوان مثال، اگر یک هاب ۱۰ مگابیت در ثانیه ای و پنج درگاهی داشته باشید و پنج وسیله را به آن وصل کرده باشد، هر وسیله فقط می تواند از حداکثر ۲ مگابیت در ثانیه استفاده کند. از سوی دیگر، یک سوئیچ می تواند ۱۰ مگابیت در ثانیه را به هر یک از پنج وسیله اختصاص بدهد، و در نتیجه سوئیچها بیشتر از هاب ها استفاده می شوند.

ـ سوئیچها : سوئیچها ، هوشمندتر از هابها می باشند و به هرکاربر یا هر گروه از کاربران پهنای باند مشخصی را اختصاص می دهند. سوئیچ ، بر اساس اطلاعات موجود در header هر بسته ، بسته داده ها را تنها به پورت گیرنده مورد نظر و متصل به شبکه LAN ارسال می دارد . سوئیچ در هر انتقال ویژه باعث ایجاد تماسهای فردی و موقت بین منابع و مقاصد شده و پس از اتمام مکالمه ، به این تماس خاتمه می دهد .

چند نمونه از سوئیچها عبارتند از : Cisco ۱۵۴۸ Micro Switch ۱۰/۱۰۰ و مجموعه Cisco Catalyst Series

روتر:Router : مسیر مناسب را برای ارسال اطلاعات از یك نقطه به نقطه دیگر پیدا می‌كندمسیریاب وسیله ای است که ترافیک ورودی و خروجی شبکه را هدایت می کند و فقط قطعه سخت افزاری است که مستقیماً به اینترنت وصل می شود. مسیریابها معمولاً یک سوئیچ توکار دارند تا بتوانید هر PC واقع در شبکه را به مسیریاب وصل کنید، و در نتیجه به هرPC از یک نقطه امکان دسترسی به اینترنت را فراهم کنید. اکثر مسیریاب ها مجهز به سوئیچ توکار، چهار یا بیش از چهار درگاه RJ-۴۵ دارند که به هر یک از آنها می توانید PC خود را وصل کنید.

دستگاههای اتصال دهنده شبکه

اصطلاحات : شبکه های کامپیوتری ،زیرشبکه (( Subnet : زیر ساخت ارتباطی شبکه‌ها ، ستون فقرات ( Backbone) : خطوط ارتباطی با پهنای باند ( نرخ ارسال ) بسیار بالا و مسیریابهای بسیار سریع و هوشمند در قسمت زیرشبکه

Client/Server: دو جزء اصلی شبکه میباشند که اینک به تعریف آنها میپردازیم :

Server : کامپیوترهایی که منابع مشترک را در اختیار کاربران قرار میدهند.

Client : کامپیوترهایی که به منابع مشترک ارائه شده از سوی Server دسترسی دارند.

یکی از مهمترین اجزای شبکه های کامپیوتری، کامپیوتر سرور است. سرور مسئول ارائه خدماتی از قبیل انتقال فایل، سرویس های چاپ و غیره است

كارگزار و مشتری :برنامه ای را به اجرا در می آورید كه جزئیات مربوط به نیاز شما را جمع آوری می كند (مشتری )

برنامه ای كه اطلاعات خواسته شده را كنترل می كند ارتباط برقرار می كند )كارگزار(.

دو نوع متداول این سرور ها عبارتند از: File and Print server:یعنی سرویس دهنده فایل و چاپ مسئول ارائه خدماتی از قبیل ذخیره سازی فایل، حذف فایل و تغییر نام فایل است که این درخواست ها را از کامپیوتر های سرویس گیرنده دریافت می کند. این سرور همچنین مسئول مدیریت امور چاپگر نیز هست.

Application server

نوع دیگر سرور، Application Server نام دارد. این سرور مسئول اجرای برنامه های Client/Server و تامین داده های سرویس گیرنده است. سرویس دهنده ها، حجم زیادی از اطلاعات را در خود نگهداری می کنند. برای امکان بازیابی سریع و ساده اطلاعات، این داده ها در یک ساختار مشخص ذخیره می شوند.

هنگامی که کاربری درخواستی را به چنین سرویس دهنده ای ارسال می کند. سرور نتیجه درخواست را به کامپیوتر کاربر انتقال می دهد.

بسته(PACKET) : : معمولاً سیستمهای شبکه ، داده ها را در قالبهای کوچکتری تحت عنوان بسته انتقال می دهند و هر بسته عبارت است از اطلاعاتی در مورد مقصد و نوع داده های داخلی .

این بدان معناست که مثلاً یک پیغام e-mail می تواند به بخشهای کوچکتر تقسیم شده و در بسته های داده ای مختلف حمل شود . آنگاه کامپیوترهای هر دو سوی ارتباط ، با قرار دادن این بسته ها در کنار هم ، بـه پــیام اصلی دست می یابند .

درگاه(PORT): :درگاه عبارت است از سوکتی که در پشـت دسـتگاه قرار گرفتــه و سبب اتصال کابــل می شود . به عنوان مثال ، می توانید ۸ دستگاه را به یک سوئیچ ۸ پورته متصل نمائید . برخی دستگاهها به منظور ارتباط داخلی با دستگاه های مشابه ، از یک یا دو پورت افزوده برخوردارند ، لذا یک دستگاه ۸ پورتی می تواند به یک دستگاه ۱۶ پورتی متصل شده و در نتیجه ۲۴ پورت جهت اتصال فراهم سـازد .

پهنای باند:(Bandwidth) :عبارت است از مقدار اطلاعاتی که در هر ثانیه از

سیمها و در طول دستگاه شبکه منتقل می شود . این مقدار معمولاً بر حسب بیت در ثانیه ( bps ) اندازه گیری می شود .

یک مودم معمولی قادر است حدود ۳۰ تا ۵۰kbs را انتقال دهد ( ۳۰ تا ۵۰ هزار بیت در ثانیه ) ، این در حالی است که یک شبکه محلی اترنت از قابلیت انتقال ۱۰mbps در حدود ۱۰ میلیون بیت در ثانیه برخوردار است


اجزای شبكه

Bandwidth Pipe Analogy

Bandwidth Highway Analogy

راه حلهای شبکه ای : شبکه ذاتاً یک تکنولوژی فراگیر می باشد و شما می توانید از آن در کارهای خود به طرق مختلفی بهره بگیرید . در زبان شبکه ، به این راههای مختلف به کارگیری ،Solution NETWORK“ یا “ راه حل شبکه “گفته می شود .

● تقسیم بندی براساس گره (Node): :این نوع از تقسیم بندی شبکه ها براساس ماهیت گره ها یا محل های اتصال خطوط ارتباطی شبکه ها انجام می شود. این دو نوع اصلی از شبکه ها، شبکه هایی از نوع نظیر به نظیر (Peer to Peer) و شبکه های مبتنی بر Server یا Server Based نام دارند.

در یک شبکه P to P، بین گره های شبکه هیچ ترتیب یا سلسله مراتبی وجود ندارد و تمام کامپیوتر های واقع در شبکه از اهمیت یا اولویت یکسانی برخوردار هستند.

در حقیقت حتی با وجود این كه ممكن است میزبان ها هزاران مایل از یكدیگر دور باشند و مقام بسته ها مجبور به عبور از چندین كامپیوتر اصلی باشند، اینترنت آنقدر خوب عمل میكند كه ارسال پرونده ای از یك میزبان به میزبان دیگر فقط چند ثانیه طول میكشد.

محاسن Pocket : :1- تقسیم بندی داده ها به Pocket ها فواید بسیاری دارد . اول اینكه امکان ارائه بیشتر خدمات به کاربران بیشتر را فراهم میکند. در مسیر اینترنتی بسته ها ( Pocket) علی رغم داشتن مقصدهای متفاوت با یکدیگر در حرکت میباشند. نظیر بزرگراهی که در آن اتوموبیلهای متفاوت با وجود داشتن مقصدهای متفاوت همگی راه مشترکی دارند. بزرگراهی را در نظر بگیرید كه در آن ماشینهای متفاوت با وجود اینكه مقصدهای متفاوتی دارند همگی راه مشتركی دارند.

2- بسته ها همواره در سفر هستند تا زمانی كه به مقصد نهایی خود برسند. اگر اتصال بخصوصی خراب شود كامپیوترهایی كه جریان داده ها را كنترل میكنند میتوانند مسیر جایگزینی پیدا كنند. این امکان وجود دارد که داده های بسته های مختلف در مسیرهای مختلف به سمت یك مقصد جریان پیدا كنند.

3- همچنین شبكه میتواند از بهترین مسیری كه در آن شرایط قابل دسترسی است استفاده كند .مثلا : وقتی كه بار بخش بخصوصی از شبكه بیش از حد متعارف میشود بسته ها از طریق خطوطی كه بار كمتری دارند منتقل میشوند.

4- مزیت دیگر استفاده از این بسته ها آن است كه در هنگام بوجود آمدن هر گونه خطایی در انتقال، به جای انتقال كل پیام فقط نیاز به ارسال مجدد بسته ای منفرد خواهد بود. این ویژگی سرعت كلی اترنت را افزایش میدهد.

آدرس های IP:آدرس و شناسه منحصر به فرد هر کامپیوتر، سرور و سایتها در اینترنت.در صورت تمایل یک سازمان برای استفاده از TCP/IP در شبکه داخلی خود بایستی از IP های خاصی که برای چنین منظوری کنار گذاشته شده اند (و قابل مسیر دهی نیستند) استفاده نماید:

10.0.0.0 تا 10.255.255.255

172.16.0.0 تا 172.31.255.255

192.168.0.0 تا 192.168.255.255

Internet

نام مزبور از دو بخش تشكیل شده است:- نام سایت سرویس دهنده را مشخص می كند- حوزه خدمات شركت یا سازمان است www.irib.com

این آدرسها كه IP Address نامیده می شوند به صورت چهار عدد سه رقمی هستند كه با نقطه از هم متمایز میشوند و هر عدد بین مقادیر صفر تا 255را اختیار می كند

مانند 14.42.216195 قسمت اول بیانگر نام سازمان یا شركت دارنده دامنه و قسمت دوم آن سازمان را مشخص می كند

آدرس IP :آدرس IP نشانی هر کامپیوتر در شبکه است . کامپیوتر از طریق این نشانی است که یکدیگر را در شبکه پیدا می کنند در هر شبکه آدرس IP هر کامپیوتر باید منحصر به فرد و غیر تکراری باشد . مسیر یابی در این شبکه به کمک آدرس های IP به صورت 32 بیتی انجام می گرفته است. هشت بیت اول آدرس IP به شبکه های محلی تخصیص داده شده بود. در آدرس دهی 32 بیتی اولیه، بقیه 24 بیت آدرس به میزبان در شبکه اشاره می کرد.

آدرس IP :این آدرس توسط پروتكل اینترنت IP برای شناسایی هر كامپیوتر روی اینترنت مورد استفاده قرار میگیرد یك آدرس IP از 4 عدد تشكیل میشود كه این اعداد دربازه صفر تا 255 تغییر كرده و توسط نقطه (.) از هم جدا میشود (35.8.7.92). كامپیوترها آدرس IP را چگونه به دست می آورند؟ سازمانی به نام Internic به ارائه دهندگان مختلف سرویس اینترنت( ISP ها) این آدرسها را میدهد و همانطور كه ممكن است پیش شماره تمام همسایه های شما مثلاً با عدد 624 شروع شود آدرس IP تمام كامپیوتر ها متصل به یك ISP نیز ممكن است با 35.8 شروع شود در حقیقت Internic معمولاً آدرس IP را بصورت مجموعه ای از آدرسها ارائه میكند .

به عنوان مثال شركت Y تمام آدرسهای IP كه با 35.8.7 شروع میشوند را خریداری میكند بنابراین میتواند 255 آدرس IP مختلف را به افراد ارائه دهد. بعضی شركتها از اسامی دامنه ها برای پنهان كردن آدرسها IP استفاده میكنند.

نام دامنه نیز توسط Internic ثبت میشود و نسخه انگلیسی آدرس IP است . بعضی كامپیوترها (Domain Name Server) را به كار میبرند كه همان آدرس اختصاری است كه برای دسترسی سریعتر به اینترنت از آن استفاده میشود. سرویس دهنده نامهای حوزه (Domain Name System) در سال 1983 سیستم نامگذاری دامنه ها (Domain Name System) به وجود آمداولین سرویس دهنده نامگذاری (Name Server) راه اندازی شد و استفاده از نام به جای آدرس های عددی معرفی شد.

آدرسها در شبکه:شناسایی تمام ابزار شبکه (ماشینهای میزبان, مسیریابها, چاپگرهای شبکه ) در اینترنت با یک آدرس IP

آدرس IP :32 بیتی - پرارزشترین بایت آدرس IP مشخص کننده کلاس آدرس- نوشتن آدرسهای IP به صورت چهار عدد دهدهی که با نقطه از هم جدا شده اند جهت سادگی نمایش

آدرسهای کلاس A:مقدرا پرارزشترین بیت = 0 7 بیت از یک بایت اول = مشخصه آدرس IP- 3 بایت باقیمانده مشخص‌کننده آدرس ماشین میزبان - بایت پرارزش در محدوده صفر تا 127

کلاس B :مقدار دو بیت پرارزش = 10 - 14 بیت از دو بایت سمت چپ = آدرس شبکه- دو بایت اول از سمت راست = آدرس ماشین میزبان

کلاس C :مناسب‌ترین و پرکاربرد‌ترین کلاس از آدرسهای IP - مقدار سه بیت پرارزش = 110 - 21 بیت از سه بایت سمت چپ = مشخص‌کننده آدرس شبکه

8 بیت سمت چپ = آدرس ماشین میزبان

کلاس D :مقدار چهار بیت پرارزش = 1110 -28 بیت = تعیین آدرسهای چند مقصده ( آدرسهای گروهی ) - کاربرد = عملیات رسانه‌ای و چند پخشی

کلاس E :مقدار پنج بیت پرارزش = 11110

آدرسهای خاص :در بین تمام کلاسهای آدرس IP با پنج گروه از آدرسها نمی توان یک شبکه خاص را تعریف و آدرس‌دهی نمود.

نامگذاری كامپیوترها بر روی اینترنت :نامگذاری کامپیوتر ها در روی اینترنت بر اساس سیستمی از اعداد سلسله وار انجام میشود به تمام كامپیوترهای متصل به اینترنت یك آدرس عددی خاص (IP) تعلق میگیرد. با استفاده از سیستم خطی نامگذاری حوزه ای اینترنت یا DNS میتوان بین این آدرسهای عددی IP مثلا (128.113.10.5 ) نام كامپیوتر ftp.rpi.edu تناظر برقرار كرد. به جای اعداد نا مفهوم از اسمهای حرفی كه كاركردن با آنها بسیار ساده تر است استفاده نمود .تمام كامپیوترها از چند قطعه تشكیل شده است كه هر قطعه به وسیله نقطه از قطعه دیگر جدا شده است . قسمت سمت راست بالاترین رده حوزه را مشخص میكند كه مربوط به نوع سازمان یا موسسه ای است كه كامپیوتر مذبور به آن تعلق دارد.علاوه براین هر شركت یا موسسه برای خود نامی انتخاب میكند كه در قسمت سمت چپ قرار می گیرد در ضمن هر شركت میتواند نامهای دیگری که بر اساس تقسیمات سازمانی درون شركت انتخاب میشوند مثلاً:كامپیوتری به نام Mailer كه در دپارتمان CS موسسه آموزشی UWM است : Mailer.Cs.Uwm.edu

آشنایی با برخی مفاهیم اینترنت :عناصر اصلیWWW

WWW:World Wide Web

(HTTP) HyperText Transfer Protocol

(HTML) HyperText Markup Langauge

مجموعه ای ازtag ها برای مشخص كردن متن

شرکت های خدمات اینترنت بر دو گروهند : شرکت هایی که خدمات اینترنتی ارائه می دهند (Internet service provider) نام دارند که به اختصار ISP می نامند .

ICP:شرکتهایی که ارتباطات اینترنتی را ایجاد می کنند (Internet communication provider)

ISP:مرکز فراهم کننده سرویس اینترنت برای مشتریان.رابط بین اینترنت با مشتریان درخواست کننده ارتباط با اینترنت.این مراکز از تجهیزات و خطوط ارتباطی لازم به عنوان یک نقطه تماس(Point of Presence: POP) برای دسترسی به اینترنت در محدوده جغرافیایی خود استفاده می نمایند.

ISP :وسطه ای است كه ما از طریق آن و ایجاد یک Username وPassword (با موافقت ما و ISP) می توانیم به اینترنت دسترسی پیدا كنیم .

1. User name

2. Password

طور كل یكی از عوامل مهمی كه باعث جذابیت اینترنت شده ارتباط دو طرفه ای است كه با كاربر دارد یعنی در آن واحد میتوان در تمام محاورات شركت نمود و از سوی دیگر غیر خطی بودن آن است بعضی اگر یك كلمه یا اصطلاح نیاز به توجیح بیشتر داشته باشد میتوان Link كرد و اطلاعات گسترده تری بدست آورد.

سایت (پایگاه): سایت را می‌توان به یك كتاب تشبیه كرد، با این تفاوت كه سایت كتابی است كه می‌تواند صدا، موسیقی، تصاویر متحرك و... داشته باشد. یك سایت این مجموعة نوشته‌ها و تصاویر و... را در كنار هم گرد می‌آورند. هر سایت معمولاً از چند صفحه تشكیل شده است.

وب سرور:یک کامپیوتر در اینترنت یا اینترانت که مندرجات خود را در خدمت مشتریان قرار داده و خدمات دیگری را برای سایر کامپیوترهای درخواست کننده انجام می دهد.هم نرم افزاری است که صفحات وب را برای مرورگرها ارسال می کند و هم کامپیوتری است که نرم افزار مورد نظر روی آن اجرا می شود. وب سرور قلب و کانون اصلی شبکه است.

پورتال چیست؟پورتال یا دروازه به سایت مرجعی گفته می‏شود که کاربران اینترنتی و کسانی که با وب سر و کار دارند از آن به عنوان مدخل و منبعی برای پیدا کردن سایتهای مورد علاقه‏شان استفاده می‏کنند.

انواع پورتال‌ها :داخلی (intranet) :كه ارتباطات درون سازمانی و كارگروهی را سامان می‌دهد.خارجی (extranet):كه به ارتباط سازمان با سایر همكاران و شركای تجاری می‌پردازداینترنتی : كه برای ارتباط سازمان با مشتریان بكار برده می‌شود.

پراکسی proxy))چیست؟پراکسی ابزار است که بسته های دیتای اینترنتی را در مسیر دریافت می کند، آن دیتا را می سنجد و عملیاتی برای سیستم مقصد آن دیتا انجام می دهد. قبل از اینکه داده به شبکه وارد یا از آن خارج شود آن را می سنجد تا ببیند با سیاست های امنیتی شما مطابقت دارد و سپس مشخص می کند که آیا به آن اجازه عبور را بدهد یا خیر. بسته های مورد قبول به سرور مورد نظر ارسال و بسته های ردشده دور ریخته می شوند.

 

پراکسی سرور (proxy server) : در یک تشکیلات که از اینترنت استفاده می‌کند، یک پراکسی سرور ترکیبی از سخت‌افزار و نرم‌افزار است که بعنوان یک واسطه بین کاربر داخلی و اینترنت عمل می‌کند به طوریکه امنیت، نظارت مدیریتی و سرویس‌های مورد نیاز تامین می‌شود.Firewall (دیواره آتش) :برای سازمانی که فایروال دارد، پراکسی سرور تقاضاهای کاربران را به فایروال میدهد که با آنها اجازه ورود یا خروج به شبکه داخلی را می‌دهد. دیوارآتش سیستمی است که در بین کاربران یک شبکه محلی و شبکه بیرونی قرار می گیرد و ضمن نظارت بر دسترسی ها، در تمام سطوح ورود و خروج اطلاعات را تحت نظر دارد. Filtering (فیلتر کردن):سرور پراکسی می‌تواند ترافیک وارد شونده و خارج شونده از شبکه را بررسی کندو به آنچه که با معیارهای امنیتی یا سیاست سازمان مغایرت دارد، اجازه عبور ندهد

هکرها ( نفوذ گرها) کیستند؟هکرها سعی در پنهان کردن هویت واقعی خود می‌کنند،بعضی از آنها از تحسین‌شدن بدلیل ماجراهایی که بوجود می‌آورند، لذت می‌برند. بیشتر آنها از اسامی مستعار استفاده می‌کنند. آنها خود را افراد ماهر و هنرمندی می‌دانند که گاهی خود را از ویروس‌نویسان جدا می‌کنند.هکرها افراد باهوشی هستند و از اینکه کامپیوترها را به انجام کاری که دوست دارند وامی‌دارند، لذت می‌برند.

طبقه‌بندی هکرها :• هکرهای مدرسه‌ای قدیمی این گروه علاقمند به درگیرشدن در تحصیلات عالیه مرتبط با علوم کامپیوتر هستند.• گروه دوم هکرهایی هستند که به مجرمان شباهت بیشتری دارند. آنها در فضای وب می‌گردند و برای اثبات خودشان سایتها را هک می‌کنند و مساله‌ساز می‌شوند. • گروه سوم مجرمان حرفه‌ای هستند. افراد این گروه اغلب اهداف مالی دارند. آنها مهارت دسترسی به سیستمهای مورد هک و یا افراد با این توانایی را دارند. URL:Uniform Resource Locator

--هر صفحه وب در اینترنت دارای آدرس منحصر بفردی است كه تحت عنوان URL خوانده می شود. --برای بازكردن هر صفحه وب میتوانید آدرس آن را در فیلد آدرس مرورگر خود وارد كنید.http://www.google.com

:http-- قراردادی است كه برای ارسال داده فوق متن از طریق اینترنت بكار می رود.

URL ساختاری دارد كه بیان میكند چگونه میتوان به یك منبع خاص دسترسی پیدا كرد و در واقع این اطلاعات حاوی اطلاعاتی درباره نام كامپیوتر میزان و راه دسترسی به آن است .http://www.w3c.%20org/tr/html4/types.html

این URL به یك سرویسگر وب اشاره میكند زیرا http در اول آن آماده بر روی این سرویسگر وب كه http://www.etvto.ir/ostadonline/www.w3c.org نام دارد فایلی به نام Types.html كه در یك دایركتوری به نام /tr/html4 قرار گرفته ، ftp://ftp.w3.org/pub/ این URL به دایركتوری pub بر روی یك میزبان با نام ftp.w3c.org اشاره میكند كه با استفاده از پروتكل ftp به آن دسترسی پیدا میكنیم .

تعریف Proxy Server:این عمل را میتوان بترتیب درپنجره های Tools---Internet option---- Connection انجام داد.

مثال:Address: proxy.irna.net Port:80

port:80 yahoo.com . Address: proxy

اگر نشانی یك پایگاه را بدانیدمی توانید آنرا در سطر نشانی برنامه مرور گر وب خود تایپ کنید . - اگر فقط یك حرف از نشانی را اشتباه تایپ كنید یا اگر علایم نقطه گذاری مانند نقطه ـ دونقطه ـ كج خط را از قلم بیندازید برنامه مرور گر نخواهد توانست مقصد شما را بفهمد . -اگر آدرس سایت را ندانید به كمك موتور های جستجو میتوانید از آدرسهای مورد نظر خود آگاه شوید.هر نشانی شامل 4 قسمت است پروتكل، http:// - حوزه ، . www نام سایت google نوع سایت:.com

مثال : www.irib.com http://www.irib.com